W dniach 24–26 maja 2023 r. w Szczecinie odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Problemy i wyzwania geografii komunikacji”. W konferencji brał czynny udział dr Arkadiusz Kołoś.

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Problemy i wyzwania geografii komunikacji” została zorganizowana przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Komisję Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego pod hasłem „Różne aspekty funkcjonowania i rozwoju transportu”. Konferencję swoim patronatem objął Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

W pierwszym dniu uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie wraz z zabytkową zajezdnią tramwajową.

Drugi dzień był poświęcony obradom konferencyjnym. Przeprowadzono 7 sesji tematycznych oraz posterową. Podczas sesji Wybrane zagadnienia funkcjonowania transport w miastach referat 140 lat elektromobilności w Europie. Elektromobilność pierwszej i drugiej generacji w transporcie publicznym – konkurencja czy współpraca? wygłosił dr Arkadiusz Kołoś (współautorzy: dr Jakub Taczanowski, dr Łukasz Fiedeń,​ dr Robert Guzik (ZRR IGiGP UJ), dr hab. Krzysztof Gwosdz, prof. UJ (ZRR IGiGP UJ), mgr Adam R. Parol (ZRR IGiGP UJ), Jakub Łodziński).

W trzecim dniu odbywał się wizyta studyjna w Porcie Szczecin oraz w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.