63. Zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego

W dniach 25–27 listopada 2022 r. pracownicy Zakładu brali udział w 63. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Konferencja odbywała się pod hasłem 2.0.2.2. Geografia Późnej Nowoczesności.

63. Zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego połączony z uroczystymi obchodami 100-lecia Oddziału Krakowskiego PTG odbywał się pod hasłem 2.0.2.2. GEOGRAFIA PÓŹNEJ NOWOCZESNOŚCI w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Pierwszy dzień Zjazdu składał się z trzech części. Pierwszą było Posiedzenie Zarządu Głównego PTG, w którym uczestniczył dr Arkadiusz Kołoś (przewodniczący Komisji Geografii Komunikacji PTG). Druga część to Walne Zebranie Delegatów PTG. Uczestniczyli w nim: prof. dr hab. Zygmunt Górka (Członek Honorowy PTG), dr Arkadiusz Kołoś (przewodniczący Komisji Geografii Komunikacji PTG) oraz dr Jakub Taczanowski i dr Łukasz Fiedeń (Delegaci Oddziału Krakowskiego PTG). Trzecią część stanowiła Uroczysta sesja jubileuszowa z okazji 100-lecia Oddziału Krakowskiego PTG zorganizowana w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym samym dniu, w którym 100 lat wcześniej założono Oddział. Podczas sesji jubileuszowej prof. dr hab. Zygmunt Górka przedstawił swoje wspomnienia z ponad 40-letniej działalności w krakowskim oddziale PTG. Dr Łukasz Fiedeń wygłosił zaś referat: Współczesne problemy i kierunki badawcze w geografii, czyli 11 edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Badaczy w Krakowie.

W drugim dniu odbył się sesje tematyczne. Pracownicy Zakładu brali czynny udział w sesji Człowiek w przestrzeni – innowacje technologiczne jako czynnik nowych relacji przestrzennych. Dr Jakub Taczanowski wygłosił referat Elektromobilność drugiej generacji w transporcie publicznym w polskich miastach, dr Arkadiusz Kołoś – Zróżnicowanie obszarów wiejskich pod względem dostępności miast transportem publicznym, a dr Łukasz Fiedeń – Wykluczenie transportowe a strategie mobilności mieszkańców pozametropolitalnych obszarów wiejskich.

W trzecim dniu Zjazdu odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Bochni.